Recept na domácí vepřovou šunku

Jak si vyrobit svoji vlastní domácí šunku?

Recept na domácí vepřovou šunku

I když někteří tvrdí, že domácí výroba šunky je složitá, opak je pravdou. Je to velice jednoduché, máte vlastní produkt a znáte jeho složení narozdíl od některých kupovaných produktů. Co budeme tedy potřebovat.

  • 1 kg vepřové kýty
  • 12 gramů pragandy /řeznická rychlosůl/
  • 12 gramů obyčejné kuchyňské soli
  • 2 dcl vody
  • lžíci medu

Maso odblaníme a nakrájíme na kostky asi 1 - 1,5 cm /velké kostky se špatně spojují/. Hrstku masa si pomeleme nebo naškrábeme nožem. Je to vynikající na tvorbu pojiva. Kostky masa i pomleté maso dáme do mísy. Přisypeme oba druhy soli. Pragandu před použitím vždy protřepejte.

Můžeme jemně zamíchat. Přidáme med a zamícháme. Nyní přijde na nejdůležitější fáze výroby šunky a tou je důkladné hnětení. Na hnětení doporučujeme igelitové rukavice, protože i ten sebemenší oděrek by při kontaktu se solí byl nepříjemný.

Hnětení a míchání šunky provádějte velmi pečlivě. Snažte se maso neustále jakoby masírovat a mačkat. Maso začne postupně vylučovat bílkovinu. Postupně a po troškách přidávajte vodu. Neustále míchejte a sledujte, jak se nám okolo kousků masa začíná tvořit taková silně lepící hmota. Je důžité vydržet a míchat alespoň 30 minut. Na míchání můžete použít i domácího robota, ale rukama promícháte maso daleko lépe. Pokud máte hmotu důkladně promíchanou, dejte ji do ledničky na 24 hod. odpočinout. V polovině tohoto času můžeme ještě jednou promíchat. Stačí 15 minut.

Nyní si nádobu vyložíme potravinářským mikrotenovým sáčkem. Postupně plníme masovou směsí a snažíme se vytlačit vzduch. Jakmile jsme dali maso do formy a uzavřeli zbývajícím igelitem, přiložíme víko, které silně přitlačíme .

Doporučujeme před vařením nechat tlakem přitlačené maso alespoň 2 hodiny odpočinout.

Do hrnce s vodou, kterou jsme si předehřáli na 75 stupňů vložíme šunkovar. Při této teplotě udržujeme cca 90 minut. Poté dáme šunkovar do ledové vody. Nechte šunku opravdu na 100% vychladit. Brzké otevírání šunkovaru se nevyplácí. Až je šunka absolutně vychlazená, můžeme ji vyklopit z formy a začít krájet.

Otázky a odpovědi:

Proč polovinu rychlosoli nahradit obyčejnou kuchyňskou solí?

Protože praganda není příliš zdravá. Do šunky se dává pro barvu a chuť. A těch 12 gramů opravdu stačí.

Proč med?

Někdo dává med a někdo moučkový cukr. Přidáním jakéhokoliv cukru má šunka lepší chuť. Med se nám lépe osvědčil.

Proč to dlouhé míchání?

Bez kvalitního a min. 30 minutového míchání se vytvoří málo pojiva a šunka by se Vám rozpadala.

Proč nevařit šunku ve vodě, která vře? Bylo by to rychlejší

Pokud překročíte teplotu vaření přes 80 stupňů, výsledek nebude chutnat jako šunka, ale jako kus vařeného masa.

Co když nepoužiji pragandu, ale jen kuchyňskou sůl?

Šunka sice bude o něco zdravější, ale nebude mít dobrou chuť a bude šedá. Pragandy je opravdu málo oproti běžně dostupným produktům na našich pultech.

Používají rychlosůl i oficiální výrobci uzenin?

Ano. A věřte, že jí nešetří, tak jako my v našem receptu.

Dobrou chuť.

Recept na domácí šunku

Provozní doba e-shopu

po-pá 8 -16 hod

E-mail:

info@az-domacnost.cz

Bleskovou zprávu odešlete zde.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info